top of page

Заступник директора з виховної роботи

Банада Тетяна Володимирівна
 

54518010_129730261490689_2352394334373937152_n.jpg

Нормативно-правова база з виховної роботи 

«Не паліть суху траву»

зображення_viber_2025-03-18_10-01-30-250.jpg
зображення_viber_2025-03-18_10-00-50-775.jpg
зображення_viber_2025-03-18_10-01-30-357.jpg
зображення_viber_2025-03-18_10-01-30-304.jpg
зображення_viber_2025-03-18_10-00-51-043.jpg
Як поводитися під час обстрілу, пожежі та під завалами?

Пам’ятка щодо дій на випадок терористичної загрози

Про здійснення превентивних заходів
серед дітей та молоді в умовах
воєнного стану в Україні

Профілактика девіантної поведінки

Девіантна поведінка - що це таке?

Поведінка, що не вкладається в рамки розуміння більшості людей, називається девіантною. До такої поведінки не відносяться звичайні дії середньостатистичного громадянина, адже вони не викликають нерозуміння, шок, подив, страх, ворожість з боку звичайних громадян. Девіантна поведінка поділяється на два типи, так, розрізняють позитивну і негативну девіантну поведінку. До позитивної відносяться гіперактивність, талант, що межує з геніальністю, помірність - дії, що не суперечать букві закону.

Негативні типи девіантної поведінки це:

1.Існування без певного місця проживання, жебрацтво на вулицях, безпритульність, якщо мова йде про неповнолітніх дітей і підлітків.

2.Жорстоке ставлення до тварин і людей, яке знаходиться в нормах права, але викликає занепокоєння і страх оточуючих.

3.Пристрасть до шкідливих звичок - алкоголю, наркотиків. Сюди ж можна віднести пристрасть до комп'ютерних і азартних ігор, проституції, крадіжки, та інші дії, за які передбачена відповідальність з різним ступенем тяжкості згідно законодавства.

Девіантна поведінка в соціології

На появу ознак девіантної поведінки впливає соціальне середовище людини. Девіантна поведінка в соціології показує, що не завжди вдається врегулювати все за допомогою прийнятих у суспільстві норм поведінки. Від невідповідності між цілями і можливостями люди використовують інші засоби для досягнення результату, наприклад, застосування протизаконних методів. Інший варіант - соціальна девіація, яка притаманна бунтарям, революціонерам, терористам, які протестують проти сформованих підвалин.


Ознаки девіантної поведінки

Нестандартна поведінка, що виходить за рамки правил, характеризує юнацький максималізм. Дітям складно приборкати гормональний вибух, що відбувається в організмі в період зростання. Часто вибір деяких підлітків стає цілковитою суперечністю встановлених дорослими людьми правилами. Часто це приносить проблеми як фізичного, так і психічного характеру. У складний підлітковий період типовими проявами девіантної поведінки є дії, які:

1.Викликають осуд дорослих.

2.Наносять шкоду підлітку і оточуючим його людям.

3.Стають причиною частих конфліктів з друзями і близькими.

4.Сприяють зниженню успішності в школі.

5.Можуть розвивати фобії і різноманітні страхи.

6.Знижують самооцінку і породжують комплекси.

Причини девіантної поведінки

Необхідно розібратися, що є поштовхом, що сприяє прояву девіантних дій. Проблеми у стосунках між батьками і дітьми стають причинами такої поведінки. Подібні ознаки притаманні дітям, які виховуються в неповних сім'ях. Часом турботи та контролю одного з батьків мало. Не всі сім'ї стають неповноцінними з власної волі. Смерть одного з батьків, розлучення - привід дорослим задуматися про психічне здоров'я дітей. Різні проблеми стають причинами, що викликають девіантну поведінку, приклади цього відомі батькам:

1.Різноманітні страхи і комплекси дитини, про які він соромиться розповісти дорослим.

2.Відсутність контролю з боку батьків, розуміння власної безкарності за будь-які дії.

3.Агресія, роздратованість, негативне сприйняття навколишнього світу.

4.Психічні відхилення, з якими складно впоратися самостійно.

Форми девіантної поведінки

Зрозуміти, що є відхиленою від норми поведінкою, непросто. У кожному окремому соціумі існують певні правила, норми і порядки. Те, що прийнятно, наприклад, для злочинних кварталів Мексики, здасться аморальним у культурних столицях світу. Видів такої поведінки багато, всі вони поділяються на кілька груп: адиктивна, делінквентна, аморальна, суїцидальна. На кожній формі девіантної поведінки слід зупинитися більш докладно.

    Адиктивна поведінка

Піти з реальності, зануритися у власний вигаданий світ, де немає поганих людей, негативних емоцій, все просто і зрозуміло - досягти цього дозволяє девіантна адиктивна поведінка. Поняття походить від англійського слова «аddiction», що позначає «шкідлива звичка». Види девіантної поведінки, спрямовані на аддикцію можуть бути різними - від легких до важких форм. Цей тип девіації виражається в наступних негативних діях:

·пристрасть до спиртних напоїв, наркотиків, тютюну;

·потяг до азартних та комп'ютерних ігор;

·проституція.

Делінквентна поведінка

Дії, в результаті яких порушується закон, називаються делінквентною девіантною поведінкою, та контролюється вона педагогами, соціологами, криміналістами. Виділяють три типи:

1.Слабка- дрібні правопорушення, які не тягнуть суворого покарання, наприклад, хуліганство, лайка в громадських місцях, публічне розпивання спиртного.

2.Середня- дисциплінарні порушення трудового законодавства, наприклад, запізнення на роботу, поява в робочий час у нетверезому вигляді.

3.Важка - дії, які серйозно порушують законодавство, і тягнуть відповідальність, такі як проституція, продаж наркотичних засобів, злодійство, сексуальне насильство.

Аморальна поведінка

Визначити, що таке мораль, складно. Девіантна аморальна поведінка залежить від культури суспільства і традицій. Так, якщо в одних країнах зрада вважається поведінкою, яка засуджується, то в Японії, наприклад, до цього ставляться з розумінням. Інститут гейш, які розважають чоловіків, у цій країні розвинений сильно. Подібне явище у нас називається проституцією, і карається за законом. Ось чому типи девіантної поведінки потрібно розглядати в розрізі конкретної країни і національності, роблячи ставку на норми моралі.

Суїцидальна поведінка

Самогубство - не рідкість серед молодого покоління. Дії, які спрямовані на заподіяння шкоди власному здоров'ю, відносяться до суїцидальної девіантної поведінки підлітків. Деякі його типи спрямовані на демонстрацію, викликання почуття жалості, звернення уваги на свою персону. Ще такі дії деколи відбуваються в стані афекту, в результаті сильного душевного потрясіння або травми. Іноді суїцидальна поведінка носить розважливий характер і частіше за інших досягає мети.


Наслідки девіантної поведінки

Масовий характер набуває девіантна поведінка в психології, це справжній бич сучасного життя. Його наслідки можуть бути непередбачуваними, від простого засудження суспільством до позбавлення життя. Все залежить від типу девіантної поведінки, від здатності і готовності людини повернутися до нормального життя. Найчастішими наслідками такої поведінки можна назвати порушення особистості людини та проблеми зі здоров'ям. Від цього страждають рідні людини, яка обрала такий стиль життя, а також друзі та колеги.

Корекція девіантної поведінки

Тільки позитивні дії можуть допомогти змінити і попередити девіантну поведінку у підлітків. До таких форм корекції можна віднести:

1.Створення сприятливого фону для повсякденного життя.

2.Інформаційна наповненість - лекції, бесіди, уроки, які пояснюють як визначити межу між девіантною і правильною поведінкою.

3.Терапія «протилежністю» - вчинки, на які у звичайному житті людина ніколи не зважилася би, наприклад, стрибок з парашутом або вираження себе в творчості.

4.Розвиток способів самовираження, які не виходять за рамки моралі суспільства.

Профілактика девіантної поведінки

Існує пряма залежність між розвитком такої поведінки у молодого покоління і зростанням у суспільстві злочинних явищ. Бажання вчиняти протиправні дії зростає разом з розвитком девіантної поведінки дітей і підлітків. Ось чому заходи, спрямовані на профілактику, повинні вводитися повсюдно у всіх навчальних закладах. Їх метою має стати доведення до свідомості підлітків, що за кожен вчинок необхідно нести відповідальність. Існують різноманітні форми профілактичної роботи з дітьми:

1.Ігри та тренінги за участю професійних психологів, на яких завданням дорослих є формування правильного ставлення дитини до власної персони.

2.Уроки і лекції на тему девіантної поведінки, пояснюють підліткам те, чому не можна порушувати Конституцію, і чим це загрожує.

3.Програми, що включають в себе цикл з кількох занять з профілактики девіантної поведінки.

Правила поведінки здобувачів освіти

І. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ

1. Правила поведінки учнів базуються на законах України, постановах Міністерства освіти та науки України , органів місцевого самоврядування, Статуті школи.

2. Учень приходить в школу за 15-20 хвилин до початку занять, чистий і охайний, займає своє робоче місце з першим дзвінком, готує все необхідне навчальне приладдя до майбутнього уроку.

3. Не можна приносити на територію школи з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом зброю, в т.ч. ножі, вибухові, вогненебезпечні речовини; спиртні напої, сигарети, наркотики і інші одурманюючі засоби і отрути, а також токсичні речовини і таблетки.

4. Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.

5. Не можна без дозволу педагогів або медичної сестри (за узгодженням з батьками) йти зі школи та її території в урочний час.

6. У разі пропуску занять учень зобов'язаний пред'явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, їх заміняють) про причину відсутності на заняттях. У разі пропуску більше трьох днів учень зобов'язаний представити довідку з медичної установи.

7. Учень школи повинен проявляти пошану до старших, піклуватися про молодших. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші - молодшим, хлопчики - дівчаткам.

8. Поза школою учні поводяться скрізь і усюди так, щоб не принизити свою честь і гідність, не заплямувати добре ім'я школи.

9. Учні бережуть майно школи, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти і порядку на території школи.

10. До учнів, які привласнили чужі речі, застосовуються дисциплінарні стягнення. У разі спричинення збитку чужому майну, батьки учнів, які заподіяли збиток, несуть матеріальну відповідальність.

11. Учні, які знайшли втрачені або забуті, на їх думку, речі, належить здати черговому, який знаходиться на першому поверсі школи, черговому вчителю, класному керівнику або шкільній адміністрації.

12. Булінг є неприпустимою формою поведінки учнів у школі та за її межами.

13. Не дозволяється жувати гумку, учні можуть користуватися на урокахгаджетами лише для навчання.

14. Учень зобов'язаний виконувати домашні завдання в терміни, встановлені шкільною програмою.

15. На першу вимогу вчителя учень зобов’язаний давати щоденник.

16. Учень повинен щодня вести записи домашніх завдань у щоденнику.

17. Приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, інструменти і письмове приладдя.

  

ІІ. ПОВЕДІНКА НА УРОКАХ

1. Учні входять до класу за дзвоником. Запізнюватися на уроки без поважних причин заборонено.

2. Коли вчитель входить в клас, учні встають, вітаючи вчителя. Так само учні вітають будь-якого дорослого, який увійшов до класу під час занять.

3. Під час уроку не можна ходити по класу без дозволу вчителя, голосно розмовляти, кричати, відволікатися самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.

4. Заняття у школі проводяться за кабінетною системою. За кожним учнем у кожному кабінеті закріплено окреме місце. Кожен учень відповідає за збереження санітарного стану та майна на своєму робочому місці.

5. Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен попросити дозволу у вчителя.

6. Учень на уроці зобов'язаний виконувати всі вимоги вчителя.

7. Під час відповіді на запитання вчителя учень повинен відповідати голосно, виразно, зрозуміло.

8. Якщо учень хоче поставити питання вчителеві або відповісти на питання вчителя, він піднімає руку.

9. На уроці учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.

10. На уроки фізичної культури учні приходять у спортивній формі та спортивному взутті. Учні, звільнені від занять фізкультурою, обов'язково присутні в залі.

11. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення занять, учні мають право покинути клас. При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.

12. Учень має право в коректній формі обстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань, які стосуються теми уроку.

13. Учні зобов’язані знати і дотримуватися правил техніки безпеки як під час уроків, так і після їх закінчення.

 

ІІІ. ПОВЕДІНКА УЧНІВ ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ УРОКІВ

1. Під час перерви учень зобов'язаний:

- підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці;

- вийти з класу, якщо попросить вчитель;

- учні на перервах знаходяться на своєму поверсі;

- підкорятися вимогам чергового вчителя по поверху;

- при зустрічі з вчителями, батьками, дорослими відвідувачами школи учні вітаються і звільняють дорогу;

- учням забороняється входити до вчительської без дозволу;

- забороняється вживати непристойні вирази і жести, шуміти, заважати відпочивати іншим.

2. Час перерви — особистий час кожного учня. Він може його проводити по своєму розумінню, але не повинен заважати іншим.

3. Під час перерви учні можуть вільно пересуватися по школі, окрім тих місць, де їм заборонено знаходитися в цілях безпеки (горище, підвал, кухня).

4. Під час перерв учням категорично забороняється залишати шкільну будівлю задля збереження життя та здоров’я та з метою уникнення випадків травматизму серед учнів.

5. Під час перерв забороняється бігати по школі, по сходах, поблизу віконних отворів, грати в м’яча у класі, коридорах та інших місцях, не пристосованих для ігор.

6. Під час перерв забороняється штовхати один одного, гратися в небезпечні ігри, кидатися портфелями і іншими предметами, застосовувати фізичну силу.

7. У школі та на її території категорично забороняється тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв.

8. Категорично забороняється самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях.

9. На перервах школярі можуть звернутися до свого классного керівника, чергового вчителя за допомогою, якщо проти них здійснюються протиправні дії.


ІV. ПОВЕДІНКА УЧНІВ У ЇДАЛЬНІ

1. Під час харчування в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитися пристойно.

2. Учні повинні шанобливо ставитись до працівників їдальні.

3. Учні приходять в їдальню після закінчення уроку, дотримуються черги при отриманні їжі.

4. Розмовляти під час прийому їжі слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.

5. Слід вживати їжу і напої, придбані тільки в їдальні.

6. Учні самі прибирають посуд зі столу після вживання їжі.

7. Учні дбайливо ставляться до майна шкільної їдальні.

8. Забороняється заходити в їдальню у верхньому одязі.

 

V. РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ УЧНІВ

1. У школу учні повинні приходити в одязі, який відповідає перебуванню дитини у суспільних місцях. Стиль одягу - діловий, класичний.Для уроків фізичної культури, трудового навчання, хімії обов’язкова спеціальна форма.

2. Спортивний одяг, призначений для уроків фізкультури, на інших уроках недоречний.

3. Одяг повинен відповідати зросту, виражати пошану господаря до самого собе і суспільства.

4. Не можна зловживати косметикою і носити багато прикрас на заняття.

5. Знаходитися в школі у верхньому одязі без особливих на те причин не дозволяється.

6. На урочисті загальношкільні заходи учні приходять у святковій формі.

7. На вечори, концерти учні вибирають одяг по рекомендації батьків та на свій розсуд.


VІ. ЧЕРГОВИЙ ПО КЛАСУ І ШКОЛІ

1. Черговий по класу учень під час перерви має перевірити навчальний кабінет, підготувати дошку, забезпечити порядок у кабінеті.

2. Черговий учень має право зробити зауваження іншим учням щодо правил поведінки та санітарних правил у навчальному кабінеті.

3. Черговий клас по школі має приступити до чергування за 30 хв. до початку занять. Чергування по школі триває один навчальний тиждень протягом робочого дня.

4. Чергові учні допомагають черговому вчителю у здійсненні контролю за чистотою, порядком по школі, за виконанням всіма учнями цих правил.


VІІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Учні не мають права під час знаходження на території школи і при проведенні шкільних заходів здійснювати дії, небезпечні для життя і здоров'я самого себе та оточуючих.

2. За порушення цих Правил та Статуту школи учні притягуються до відповідальності, до них можуть бути вжиті такі стягнення:

- усне зауваження;

- запис зауваження в щоденник;

- виклик учня самого або з батьками на засідання Ради профілактики;

- відшкодування завданої учнем матеріальної шкоди його батьками.

3. Ці Правила розповсюджуються на всіх учнів школи і є обов’язковими для виконання на всій території школи, а також під час усіх заходів, що проводяться школою.

 «Мовне питання»

Меценатська фундація «OLOS» за підтримки науковців Національного
заповідника «Софія Київська», Міністерства освіти і науки України створила
науково-просвітницьке відео з історії української мови.
Проєкт «Мовне питання» спрямований на відродження української історії
та культури, формування національної ідентичності молодого покоління.
Нещодавно Суспільне презентувало документально-просвітницький
фільм про зародження, розвиток, занепад, гоніння та розквіт української мови
«Як українці українською заговорили» Ми переконані, що такий
фільм допоможе учням детальніше ознайомитися з історією
української мови та зміцнити її статус серед дітей та молоді.

Дбаємо про безпеку дітей під час війни: що треба знати

Питання безпеки дітей – це головне завдання як під час навчання, так і в повсякденному житті. Сьогодні «бути в безпеці» означає не лише перебувати в укритті чи іншому безпечному місці під час повітряної тривоги. Поняття стає дедалі більш значущим та охоплює різні види безпеки: безпеку на вулиці, в цифровому просторі, навички поводження з незнайомими людьми та предметами тощо.
Як діяти під час різних ситуацій? Яким правилам безпеки навчити дітей в першу чергу? Чи обов’язкові такі знання як мінна безпека, надання першої невідкладної допомоги? Як батькам говорити з дітьми про можливі небезпечні ситуації не викликаючи у них страх та тривогу?
Про це поговоримо під час онлайн зустрічі «Дбаємо про безпеку дітей під час війни: що треба знати». Разом з експертами обговоримо навички та алгоритми, які допоможуть убезпечити дітей та навчать правильно реагувати в разі небезпечні ситуації.
Шукати відповіді на найактуальніші питання нам допомагатимуть:
Василь Богдан, Начальник Управління ювенальної превенції Національної поліції України
Микола Балабан, Заступник керівника Центру стратегічної комунікації та інформаційної безпеки
Хорунжий Олександр Леонідович, головний фахівець Відділу взаємодії із ЗМІ та комунікацій з громадськістю ДСНС України

Соціальний ролик про безпечний інтернет для дітей «Не будь рабом гаджетів!»

Правила поведінки під час повітряної тривоги у школі та вдома. Рюкзак безпеки.

Що робити, якщо ви опинилися в осередку пожежі?

Основні причини пожеж у побуті

Правила поведінки на воді (для учнів початкової школи)

Правила дорожнього руху

Безпека дітей під час війни

Як захистити себе та інших від кишкових інфекцій під час надзвичайної ситуації

Відповідно до рекомендацій управління СБУ у Волинській області, з метою
підвищення рівня захисту місць масового перебування людей під час проведення
в закладах освіти заходів, пов’язаних із початком нового навчального року,
усунення передумов до вчинення можливих терористичних актів, диверсійних та
екстремістських дій, необхідно ініціювати посилення заходів безпеки
посадовими особами закладів освіти, зокрема:

КООРДИНАЦІЙНА ГРУПА АНТИТЕРОРИСТИЧНОГО ЦЕНТРУ
ПРИ УПРАВЛІННІ СБ УКРАЇНИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Матеріали з превенції залежності від азартних ігор

КРАІЛ застерігає громадян не ставати дропами

Хто такі дропи та як вони допомагають збагачуватися нелегальним онлайн-казино?

Дропи – це люди, які за винагороду надають зловмисникам доступ до своїх банківських реквізитів: до карток/рахунків, включно з пін-кодами і доступом до інтернет-банкінгу. Є ті, хто свідомо продає свої реквізити та доступи, і ті, хто діє під впливом введення в оману та соціальну інженерію.

Саме нелегальні оператори онлайн-казино, у тому числі й ті, що пов’язані з державою-агресором, використовують фінансову схему обслуговування тіньової економіки, яка полягає у використанні дропів.

У зоні ризику перебувають студенти, безробітні, переселенці та представники економічно й соціально вразливих груп.

Які наслідки створює ця схема:

1. Шкодить українській економіці, адже бюджет не отримує від такого бізнесу прибутку.
2. Спричиняє витік персональних даних людей, які погоджуються надати в користування свою картку, у тому числі такі дані можуть потрапити до рук спецслужб російської федерації.
3. Робить дропів співучасниками злочину.
Отже, якщо вам пропонують за грошову винагороду здати в тимчасову оренду свою банківську картку – не погоджуйтесь! Адже ви точно стаєте дропом, тобто частиною шахрайської схеми, і працюєте на збагачення нелегального бізнесу.

Ця тема порушена у соціальному ролику, розробленому в межах реалізації громадської ініціативи «Відкритий Меморандум про обмін інформацією та співпрацю під час реалізації інформаційних заходів зі зниження соціальних ризиків, пов’язаних з організацією та проведенням азартних ігор».

Наголошуємо, що подолання схеми з використанням дропів – це правильний крок у боротьбі з нелегалами, захист прав гравців та запобігання ігровій залежності.

Техніка безпеки на літніх канікулах

1. Правила дорожнього руху:

 

  • ходити тільки по правiй сторонi тротуару;

  • дорогу переходити не поспiшаючи;

  • не можна переходити дорогу навскіс;

  • переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши до середини зупинитися i подивитися направо;

  • якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту почався, слiд зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки рух припиниться;

  • якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.

2. Правила електробезпеки:

  • Під час вимикання електроприладiв забороняється витягувати вилку з розетки за шнур;

  • категорично забороняється користуватися електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;

  • не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi знаходяться під напругою;

  • Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції, з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.

3. Вибухонебезпечні предмети:

  • до виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;

  • забороняється використовувати снаряди для розведення вогню;

  • не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;

  • виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити мiлiцiю, управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в області.

4. Правила протипожежної безпеки:

    • Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну погоду;

    • гра з вогнем — одна з причин пожежi;

    • дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в турпоходi.

 

 

 

5. Правила поведiнки на водi

  • Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при температурі повiтря не нижче 20—250 С i води — не менш, нiж 18—200С;

  • купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених мiсцях;

  • забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi, яка не вмiє плавати;

  • не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;

  • грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;

  • не забруднюйте воду та берег;

  • не подавайте хибних сигналiв тривоги;

  • не користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими предметами, якi не призначенi для плавання.

6. Правила культури поведінки (правила в громадських місцях):

  • Завжди прагнiть бути культурною людиною;

  • поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;

  • поважайте старших, не будьте грубим;

  • не гуляйте пiзнiше 21 години;

  • не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;

  • бiльше читайте художньої лiтератури.

7. Категорично забороняється:

  • ходити на територiї новобудов;

  • купатися без догляду дорослих;

  • розводити вогнище в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;

  • їздити на велосипедi на тiй частинi дороги, де рухається транспорт.

8. Суворо дотримуйтесь правил:

  • дорожнього руху;

  • користування газовими, електричними приладами;

  • поведiнки дiтей на водi;

  • користування пасажирським лiфтом;

  • протипожежної безпеки.


Гарного вам відпочинку!

Правила поведінки у надзвичайних ситуаціях:

Уроки для спеціалістів

Посібник безбар'єрного спілкування

Техніка безпеки на літніх канікулах

Методичні рекомендації для профілактики суїцидальної поведінки дітей
НЕБЕЗПЕЧНІ КВЕСТИ ДЛЯ ДІТЕЙ:
ПРОФІЛАКТИКА ЗАЛУЧЕННЯ
НЕБЕЗПЕЧНІ КВЕСТИ ДЛЯ ДІТЕЙ:
ПРОФІЛАКТИКА ЗАЛУЧЕННЯ

Інклюзивна молодіжна робота

Знання та практичні інструменти для створення молодіжних просторів, відкритих та доступних для всіх молодих людей, в тому числі молоді з інвалідністю

інформаційні матеріали стосовно небезпеки азартних ігор

Практичний урок в ліцеї з психологом Гонтар Вікторією

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру

 Всеукраїнський урок з кібербезпеки «Базові навички та корисні поради від експерта»

Які основні принципи кібергігієни?

Основні форми взаємодії та особливості поведінки дітей в інтернеті середньої та старшої школи

Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC) повідомляє, що діти у віці від восьми до десяти років проводять у середньому шість годин на день перед екраном, діти у віці від 11 до 13 років проводять в середньому дев’ять годин на день перед екраном, молодь у віці від 15 до 18 років проводить перед екраном у середньому сім з половиною годин на день.

Згідно з національним дослідженням, в Україні 33,7% дітей і підлітків проводять в інтернеті від 3 і до 5 годин щодня, 28% користуються інтернетом 1-2 години кожного дня. 13,3% дітей проводять в інтернеті від 5 до 7 годин, а 10,4% – понад 7 годин щодня.

Основними формами взаємодії сучасних дітей в інтернеті є онлайн-спілкування (через месенджери, в онлайн-групах, а також аудіо і відео додатки) і онлайн-ігри, де є можливість спілкуватися з іншими учасниками або в чаті, або за допомогою аудіо зв’язку. За підтримки та нагляду дорослих ці форми взаємодії можуть позитивно вплинути на особистісний розвиток дитини.

Поширені ризики онлайн

Використання різних способів онлайн-взаємодії може привести до таких онлайн-ризиків:

  • шкідливий контент,

  • шантаж,

  • погрози,

  • спілкування з незнайомцями, яке може перерости в секстинг, сексторшен (налагодження довірливих відносин з дитиною в інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантаж ними та вимагання грошей або додаткових матеріалів) або онлайн-грумінг (побудова дорослим / групою дорослих осіб довірливих відносин з дитиною (підлітком) з метою сексуального насильства онлайн або в реальному житті).

Кібербулінг – систематичне цькування і вчинення насильства за допомогою засобів електронної комунікації, наприклад, через месенджер або чат на ігрових платформах. Це неодноразова поведінка, спрямована на залякування, провокацію гніву чи приниження тих, проти кого він спрямований.

image18.jpg

Найбільш поширені форми взаємодії в інтернеті у дітей та основні пов’язані з ними ризики в початковій школі школі

Найпоширенішими формами взаємодії у дітей є соціальні мережі, онлайн-ігри та месенджери.

Найпопулярнішими соціальними мережами серед дітей в Україні є YouTube, Instagram, TikTok та Snapchat, а також месенджери Viber та Telegram. Деякі із них є мало поширеними серед дорослих, тож вони часто не здогадуються про основні ризики, які там є.

Майже у всіх з цих мережах та месенджерах можна зареєструватись, тільки якщо дитині вже виповнилось 13 років, доступ до Telegram дозволений з 16 років. В іншому випадку мережа може без попередження видалити профіль користувача, який не досяг відповідного віку.

Матеріали, що публікуються в соціальних мережах, можуть бути не призначеними для молодших дітей, навіть за умови встановлення батьківського контролю.

Окрім соціальних мереж, також є інші ризиковані форми користування інтернетом серед дітей. Згідно з дослідженням британського управління зв’язку OFCOM, діти по всьому світу проводять все більше часу, граючи в онлайн-ігри. Навіть Netflix вважає основним конкурентом не інші сайти з серіалами, а онлайн-ігри. У мережевих онлайн-іграх є можливість спілкуватись з іншими гравцями як у віртуальному світі, так і через приватні повідомлення у кабінетах. В них легко приховати свою реальну особу за вигаданим ім’ям та чужими фото.

image5.jpg

Що робити якщо дитина потрапила в ситуацію онлайн ризику?

  • Дитина, яка зіштовхнулась з онлайн ризиком, потребує підтримки, без осуду чи критики.

  • Для збереження доказів дитина, яка є постраждалою, має зробити скрін листування, де видно, кому і коли були надіслані матеріали.

  • Прибрати фото чи відео матеріали з мережі доволі непросто і важливо
    зупинити поширення такого контенту через видалення зображень:
    – у діалогах дитини, яка поширила матеріали;
    – у хмаросховищах, на пристроях, у діалогах та групах тих, хто їх зберіг
    собі (наприклад, учні класи);
    – у соціальних мережах через звернення до адміністрації ресурсу.

  • Якщо це не допомогло вирішити ситуацію – звернутись до правоохоронних органів.

  • Для отримання дітьми рекомендацій, як поступати у схожих ситуаціях, використовувати чатбот проєкту або бот у Телеграмі.

Поширені онлайн-ризики, з якими можуть зустрітись діти дошкільного віку

  1. Матеріали, що викликають у дітей відчуття засмучення, огиди чи незручності. Наприклад, сексуальні теми у фільмах та іграх, порнографія, насильство, зображення жорстокого поводження з тваринами або програми, які призначені для старших дітей. Важливо звернути увагу саме на контент, з яким діти можуть зустрітись в інтернеті без власного бажання (наприклад, через рекламу чи під час автоматичного перемикання відео).

Шкідливим контентом вважається той, який зображає:

      • удушення – ігри з задухою, утопленням або підвішуванням, поїдання неїстівних предметів;

      • використання зброї;

      • вживання небезпечних предметів і речовин, які не є харчовими продуктами та можуть викликати отруєння або іншим способом завдати шкоди здоров’ю;

      • дії, які в результаті можуть призвести до обморожень, опіків чи ударів струмом;

      • нанесення собі травм або каліцтв;

      • нанесення травм або каліцтв іншим, наприклад, раптовий удар;

      • небезпеку без заподіяння фактичної фізичної шкоди – погрози зброєю або вибухівкою, інсценування дзвінка в поліцію або пограбування, інсценування викрадення;

      • розіграші, що викликають серйозні емоційні потрясіння, – інсценування смерті або самогубства, насильства, наміри батьків (опікуна) кинути дитину, психологічне насильство (образи, приниження) стосовно дитини;

      • інструкцію, як створити вибуховий пристрій;

      • насильство – зображення справжніх бійок або інших епізодів насильства;

      • рекламу, вживання, виготовлення наркотичних речовин;

      • позитивне ставлення до харчових розладів;

      • порнографічні матеріали.

  1. Підписання згоди на сайтах. Наприклад, підписання згоди з умовами (про використання ресурсу), про які діти не знають чи не розуміють, що це означає. Наприклад, діти випадково можуть натиснути кнопку, яка дозволяє бізнесу надсилати їм невідповідні маркетингові повідомлення або збирати дані користувачів цього пристрою. Або діти завантажують безкоштовну версію гри, яка через певний час стає платною, якщо до акаунта прив’язана банківська картка, то можуть автоматично зніматись з неї кошти. Наприклад, якщо дитина грає в онлайн-ігри на батьківському телефоні.

  2. Контакт: це включає спілкування з людьми, яких діти не знають. Наприклад, дитина може скористатися додатком для спілкування та випадково зателефонувати незнайомцю (наприклад, зателефонувати комусь зі списку друзів у профілі когось з батьків). Або може грати в онлайн-гру, де є можливість спілкуватись по аудіозв’язку.

Комікс "Не ведись

Зупинити поширення та видалити фото та відео з інтернету:

Сервіс Take It Down дозволяє зупинити поширення та видалити онлайн оголені фото та відео, зроблені особою до 18 років.

Take It Down, створений Національним центром зниклих й експлуатованих дітей США (NCMEC), дозволяє будь-кому анонімно й без завантаження фактичних зображень створити те, що по суті є цифровим відбитком цього зображення. 

Цей відбиток (унікальний набір чисел, який називається «хеш») потрапляє в базу даних, і технічні компанії, які погодилися брати участь у проєкті, видаляють зображення зі своїх сервісів. Все це відбувається без виходу зображення або відео з вашого пристрою та без перегляду його кимось. Лише значення хешу надсилатиметься NCMEC.


Цей сервіс - це один з кроків, який ви можете зробити, щоб допомогти видалити онлайн оголені, напівоголені або відверто сексуальні фотографії та відео, зроблені особою до 18 років.

Безпечний інтернет

Секстинг, онлайн-грумінг та сексторшен – найбільш поширені сексуальні ризики, з якими можуть зіткнутися діти в інтернеті. Сьогодні цифрове середовище – частина нашого буденного життя, і вміти використовувати гаджети та інтернет так само важливо, як вміти переходити дорогу. Аби допомогти батькам навчити дітей безпечної поведінки в мережі, освітній проєкт #stop_sexтинг випустив довідник “Створюємо онлайн-простір разом з дітьми”.

В онлайн-довіднику зосереджена інформація про особливості розвитку дітей від 3 до 17 років, поради батькам щодо безпечного інтернету та вправи, які розглядають кіберризики та пояснюють наслідки необережної поведінки в мережі.

Довідник створено проєктом #stop_sexтинг за підтримки компанії Київстар, у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації та Уповноваженим Президента України з прав дитини Миколою Кулебою.

Довідник для батьків та вихователів “Створюємо онлайн-простір разом з дітьми”:

image6.jpg

Гайд для батьків по налаштуванням персонального комп’ютера дитини.

Сьогодні дитині не обійтися без гаджета, який допомагає їй розвиватись, навчатись та спілкуватись. Гаджети постійно з’являються у вашому домі, і їх уже не один, а декілька: телефон, планшет, ноутбук. Тому не тільки смартфон, а й усі гаджети, якими користується дитина, треба налаштувати так, щоб вони стали “друзями”, а не “ворогами” для дитини.

У цьому гайді ми пропонуємо детальніше розглянути з вами операційні системи MacOS, IOS та Windows.

Завантажуйте гайд за кнопкою нижче та давайте разом розбиратись, що ж саме ми можемо зробити з нашими гаджетами, щоб подбати про безпеку дитини в інтернеті. 

IMG_8236-768x1087 (1).jpg

Contact

I'm always looking for new and exciting opportunities. Let's connect.

123-456-7890 

bottom of page